Význam slova schola

Text dotazu

Nemohu nikde nalézt definici slova "schola", abych mohla porovnat s významem současného slova škola. Mělo by jít o jakýsi druh volna?! Stačilo by mně, pokud mi poradíte, v jakém slovníku či literatuře hledat. Děkuji za pomoc.

Odpověď

Termín "schola" se objevuje v techto publikacích:
1. Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. -- Vyd. 1.. -- Voznice : Leda, 2001. --  752 s. ISBN 80-85927-85-3.

Na straně 631. Škola (...) přejato z lat. schola, scola z řeckého scholé odpočinek, oddech, volná chvíle; přednáška, rozhovor (...) Heslo pro potřeby odpovědi do PSK kráceno.

2. Latinsko-český slovník. 2. díl, L-Z / Josef M. Pražák, František Novotný, Josef Sedláček ; přepracoval František Novotný. -- 17. vyd., ve Státním pedagogickém nakladatelství 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1955.

Na straně 440. Schola neutrum scola - čas věnovaný studiím, metonymicky přednáška; škola (...); škola = stoupenci něčí; v lázních chodba se sedadly. Heslo kráceno.

3. Ottův slovník naučný. Díl 23., Schlossar-Starowolski : ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. -- Praha : J. Otto, 1905.

Na straně 25, latinsky z řečtiny, škola; (...). Heslo kráceno.