Význam slova "sacrebleu"

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne vznik a výklad a užití slova
sacre bleu. Vím, že se jedná víceméně o zastaralou nadávku ve frank.
oblastech, nicméně zajímá mne souvislost se svatým a Bohem (snad rouhavé
zvolání?)a nechápu propojení s modrou krví (což je někde uváděno).

Odpověď

Dobrý den,
z dostupných zdrojů se nám podařilo získat násladující informace :

"sacrebleu" je starý francouzský výraz vyjadřující nechutnost, výkřík údivu nebo hněvu.

Hanlivý tón výrazu je odvozen z otázky Neposkvrněného početí Panny Marie a její schopnosti přijmout Ducha svatého a narození Ježíše, což by odpovídalo verzi, o které je psáno ve starých manuskriptech hovořících o křížení "dcer člověka" s "bohy z nebes".

Výraz údajně může pocházet ze slov "Sacré bleu"(tj. "posvátná modrá", s odkazem na barvu spojenou s Marií, matkou Ježíše Krista, která v umění často bývá znázorňována v modrých šatech.
Sloveso sacrer má několik významů : 1)posvátný, církevní, 2a) zatracený, 2b) úžasný  Pokud jde o slovo bleu = modrý, historicky označuje v některé literatuře modrá krev svatou krev.

Některé informační zdroje předpokládají, že výraz "sacreblueu" pochází ze staré rouhavé kletby vztahující se k Bohu, který se používá od konce středověku (některé z nich jsou doložené již ve 12. století) až do 14.
(nejpozději), s mnoha variantami: morbleu nebo mordieu , corbleu, palsambleu, jarnidieu, tudieu.
Tyto kletby byly považovány za tak urážející, že výraz Dieu (bože) se transformoval do podobně znějící neutrální slabiky bleu (modrý).

V současné době tento výraz není příliš používán ve francouzsky mluvících zemích (Francie, Belgie, Švýcarsko), ale především v anglicky mluvících zemích.
Obrat je dobře známý z knih Agathy Christie o fiktivním detektivu Hercule Poirotovi.
Výraz je také častu používán v amerických karikaturách, kreslených fimech líčících francouzský charakter a jeho znaky, např. Disneyho filmy jako Aristocats, Malá mořská víla, Kráska a zvíře, a Atlantis: Lost Empire.

zdroj :http://en.wikipedia.org/wiki/Sacrebleu.
       Velký francouzský slovník, Praha : Academia, 1992
       www.urbandictionary.com/define.php?term=sacre+bleu

 Pro další informace doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.