Význam slova prstochodci

Text dotazu

DOBRÝ DEN CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT CO JE TO
PRSTOCHODCI

Odpověď

Dobrý den,

savci se dle způsobu našlapování dělí na tři základní skupiny:

1) ploskochodce - našlapují na celou plochu chodidla (např. někteří hmyzožravci, hlodavci, šelmy (medvědi) a primáti)

2) kopytníci - došlapují na špičky posledních prstových článků, přičemž počet prstů může být redukován. Na jejichž prsech se vyvinulo kopyto (koňovití, žirafovití, turovití, jelenovití apod.)

3) prstochodci - došlapují jen na bříška prstů nebo jen na poslední články prstů.

Mezi prstochodce patří většina šelem (psovití, kočkovití, cibetkovití, hyenovití, lasicovití apod.). Mezi prstochodce se řadili i dinosauři.

Zdroje a literatura:

* GAISLER, Jiří. Zoologie obratlovců. 2., přeprac.vyd. Praha : Academia, 2007. ISBN 978-80-200-1484-9.

* Zvíře. 1. vyd. V Praze : Knižní klub, 2002. ISBN 80-242-0862-8.