Význam slova pluralita

Text dotazu

Můžete mi prosím objasnit termíny: Pluralita, Pluralitní systém?

Odpověď

Dobrý den, slovo pluralita pochází z novolatiny a znamená mnohost, mnohota. Pluralismus je politický systém založený na existenci více rovnoprávných politických stran či uskupení, což je základním znakem a podmínkou demokracie.

Pluralitní (konsensuální) demokracie znamená, že politické rozhodování je výsledkem sporu a dohody zúčastněných skupin či jednotlivců, podíl na rozhodování mají i nepřímo zúčastněná zájmová a nátlaková hnutí.

Politický systém obecně zahrnuje:

systém státní moci, tzn. ústavní zásady, právní řád, souhrn vztahů mezi státními orgány, politickými organizacemi (stranami, hnutími apod.),institucemi a zájmovými skupinami, specifické normy a politické tradice, politické postoje a orientace, aktivity související s politikou (volby, volební kampaň, politické strany).

zdroj : Universum, všeobecná encyklopedie, Praha : Odeon 2001

Podrobnější informace jsou uvedeny na

http://cs.wikipedia.org/wiki/Demokracie <http://cs.wikipedia.org/wiki/Demokracie> .