význam slova - noť

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení významu a použití slova - noť. Tento výraz je zařazen v přípustných slovech při deskové hře ,,SCRABLLE\". Ve slovníku českého pravopisu jsem tento výraz nenašla. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

nepodarilo se nam (ani po konzultaci s Jazykovou poradnou Ustavu pro jazyk cesky AV CR) zjistit presne, z ktereho vyrazu by "noť" mohlo pochazet.
Jedine, co nas napadlo, je, ze se jedna o imperativ od notiti.
Sloveso "notiti" s vyznamem zpivati, zpivati podle not je zachyceno ve Slovniku spisovneho jazyka ceskeho. Jeste je jedna velmi nepravdepodobna eventualita: -ť v platnosti nesamostatne zduraznovaci castice pripojene k castici "no".
Na webove strance jsme nasli priklad pouziti v basni (asi) od Frani Sramka PŘI JEDNOM POHŘBU ...

Já nezaprosil: Doprovoď.
Já neosláb jsem: Podepři.
Teď, meluzíno, svou mi noť
a s racky o závod se při.
A pluje loď a pluje loď,
teď... o stožár mě podepři.
A kotvu hoď.