Význam slova náměstí

Text dotazu

Náměstí.. k čemu slouží, jaký je význam slova.

Odpověď

Dobrý den,

náměstí je většinou centrum města, hlavní tepna města, často čtvercového nebo obdélníkového tvaru, kde je soustředěn společenský život, bývá tam obecní (městský) úřad, knihovna, většina obchodů apod.

S.365: Heslo místo, umístit, vměstnat,... z toho odvozeno město; původně bylo asi spojení "trhové město" (=místo pro trh), pak "trhové" bylo vynecháváno....Náměstí z na městě (říkalo se kdysi a dosud v nářečích na městě, na vsi, na dědině = na náměstí, na návsi), předměstí pův. domky před vlastním městem, před městskými hradbami.. Podobný vývoj "místo > město" byl u Germánů; dán., švéd., holand.. stad, něm. Stadt bylo původně "místo", rozumí se rovněž trhové..."

Čerpáno z: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha:

Lidové noviny, 1997.