význam slova - mokřad

Text dotazu

Jaký význam mají slova - mokřady v nivách?

Odpověď

Dobrý den,

mokřad, močál, bažina, vlhčina jsou pojmy pro rovinatá, v ploše omezená území, kde se hladina spodní vody blíží povrchu půdy. Výška hladiny závisí na na množství srážek a tání sněhu a ledu. Vyšší stav znamená, že je mokřad zalitý mělkou vodou; pokud je sucho, je půda jen zvlhčená. Mokřady mají typickou flóru: tzv. vlhkobytné rostliny jako jsou např. ostřice, sítiny a biky, mnohé z nich jsou pro toto prostředí endemické. Snaha o maximální hospodářské a zemědělské využití krajiny má k těmto oblastem dvojí přístup:
buď jsou vysoušeny a přetvářeny na pole a louky nebo naopak je hladina vody zvyšována hrázemi a vznikají rybníky. Úbytek mokřadních ploch je natolik velký, že je nutné je chránit jako vzácný a ohrožený krajinný typ, který má nezastupitelnou hodnotu nejen sám o sobě, ale i pro svoji zvláštní flóru a faunu.
Pramen: Ottova všeobecná encyklopedie ve dvou svazcích. Praha : Ottovo nakladatelství, 2003.