Význam slova "jouda"

Text dotazu

Hezký den, zajímal by mě pravý význam slova "jouda". Kamarádi se tak často titulují, ale někteří mají námitky, že je to sprostá nadávka. Jak tomu tedy ve skutečnosti je? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dle Slovníku nespisovné češtiny se slovo „jouda“ používá pro označení hlupáka, důvěřivého a naivního člověka (jako ekvivalent uvádí slovník slovo „trouba“). Nejedná se tedy o sprosté slovo, rozhodně je to ale slovo nespisovné a hanlivé.

Zdroj:

Hugo, J. a kol.: Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost. Praha : Maxdorf, 2006.