význam slova habaďůra

Text dotazu

Zajímal by mě původ slova HABAĎŮRA.
Význam je mi jasný,ale odkud toto slovo pochází,z kterého jazyka či nářečí,bylo
převzato. Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den,

jednoznačný původ slova „habaďůra“ se nám bohužel nepodařilo nalézt, ale vyskytuje se ve slovnících brněnského „hantecu“.

Například: http://wwwbrno.cz/hantec/

http://www.hantec.cz/hantec/slovnik/slovnik.htm#H

Výraz se také nachází ve „Slovníku nespisovné češtiny“ (s. 134). Bohužel je zde pouze význam tohoto slova. V úvodu slovníku (s. 12) v poznámce k etymologii a původu slov, je uvedeno, že u argotických slov se původ slova nachází mnohem hůře, než u slov spisovného jazyka, protože slova byla mnohdy záměrně měněna, aby jejich uživatelům nebylo rozumět.

Pokud výraz „habaďůra“ skutečně pochází z brněnského „hantecu“, mohl být převzat ze tří různých zdrojů (podle „Slovníku nespisovné češtiny“):

„…část představují slova typická pro hanácká nářečí, druhou část tvoří slova pocházející z běžné němčiny (té, kterou dříve mluvili běžní „spořádaní“ brněnští Němci, tedy ze směsice spisovné němčiny a rakouských, resp. jihoněmeckých nářečí) a třetí – bez pochyby nejzajímavější – jsou zbytky historického středoevropského argotu, s převahou argotu vídeňského.“ (s. 29)

Děkujeme za dotaz

Zdroj:

HUGO, Jan. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. Praha: Maxdorf, 2006, 413 s. ISBN 80-7345-086-0.