Význam slova fatální

Text dotazu

Prosím vás mohli byste mi říci co je to fatální?

Odpověď

Dobrý den,

Přídavné jméno fatální se používá ve významu: osudný, neblahý, nepříjemný (podle Akademického slovníku cizích slov nebo Slovníku spisovného jazyka českého, kde jsou uvedeny také příklady ve spojení s podstatným jménem: fatální omyl, fatální situace)

Podobně Všeobecná encyklopedie Universum:
osudný, osudový (většinou v negativním slova smyslu), nešťastný, neblahý (omyl, situace), fatální chyba: osudová, klíčová chyba

Prameny:
Akademický slovník cizích slov. 1. díl, A - K. 1. vyd.  Praha : Academia, 1995, s. 222. ISBN 80-200-0523-4.
Slovník spisovného jazyka českého. 1. díl, A-M. 1. vyd. Praha : Academia, 1971, s. 488.
Universum : všeobecná encyklopedie ; 3. díl, F-H. 1. vyd. Praha : Odeon ; Euromedia Group, 2000, s. 26. ISBN 80-207-1063-9.

Ke zjištění významu cizích slov můžete použít také online Slovník cizích slov na adrese: http://www.slovnik-cizich-slov.net.