význam slova existence

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mě význam slova existence.

Odpověď

Dobrý den,
slovo existence je obecně vykládáno následovně:
"1. to, co existuje, je, trvá (záměně se samotným jsoucnem) e. národa;, existence hmoty 2. povaha toho, co existuje (ve scholastice) existence boží, existence stvořených jsoucen (v protikladu k esenci);  (u Heideggera) charakteristika lidského pobytu (Dasein), (v existencionalismu) vztažená k absolutně individuální svobodně se sebevytvářející osobě, racionálnímu uchopení vymykající se předcházející esence 3. živobytí, postavení : mít zajištěnou existenci 4. expr. člověk, osoba: pochybná existence"
(KRAUS, Jiří a kol. Akademický slovník cizích slov. 1. sv. 1. vyd. Praha: Academia, 1995. s. 211.)

Obsah a uchopení slova "existence" patří k základním tématům západní filosofie. Pokud byste chtěla slovo objasnit z pohledu jednotlivých filosofických směrů, doporučujeme nahlédnout do filosofických slovníků či filosofických učebnic.
Např:
* OLŠOVSKÝ, Jiří. Slovník filosofických pojmů současnosti. Vyd. 2., rozš. Praha: Academia, 2005. 261 s. ISBN 80-200-1266-4.
* DUROZOI, Gérard, ROUSSEL, André a SOKOL, Jan. Filozofický slovník. 1. vyd. Praha: EWA, 1994. 352 s. ISBN 80-85764-07-5.
* STÖRIG, Hans Joachim. Malé dějiny filosofie. 7., přeprac. a rozš. vyd., V Karmelitánském nakl. 1. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2000. 630 s. ISBN 80-7192-500-4.