Význam slova dolečník.

Text dotazu

Dobrý den. V kuchřské knize M. D. Rettigové, vydané v roce 1906 jsem v receptu číslo 176 na straně 66 narazil na výraz dolečník ve větě: "...můžeš z toho faše na dolečníku smažit malé svítky...". Domnívám se, že dolečník je pánev s důlky, které se dnes dělají například takzvaná volská oka. Můžete mi mou domněnku potvrdit nebo vyvrátit?

Odpověď

Dobrý den,

 dolečník je podle různých zdrojů opravdu pánev, na které se smaží vdolky, volská oka nebo třeba lívance. Jedná se spíš o nářeční podobu, vychází z vdolek = někde vžité dolek.

Zdroje:

Hlavní název: Slovník spisovného jazyka českého

Editor: Havránek, Bohuslav, 1893-1978

Ústav pro jazyk český (Akademie věd ČR)

Místo vydání: Praha

Nakladatel/Vydavatel: Academia

Vydáno : 1989

s. 31:

vdolečník (6. j. -u, 6. mn. -cích) (obl. čes. dolečník Rais), -u m. pánev na pečení n. smažení vdolků vdolek (6. mn. -Icích) (obl. čes. dolek), -Iku m. pečené n. smažené pečivo kulatého tvaru z kynutého těsta: v. s povidly; řidč. lité vdolky (Něm.) lívance:

expr. tvář jako v. (Kez.) kulatá:-* zdrob. vdoleček (e. mn. -čcích, -čkách) (obl. čes. doleček Rais) -čku m.: kuch. bavorské v-y smažené, se zavařeninou v důlku vdolkový (obl. čes. dolkový Jah.) příd. к vdolek:

v-é zásoby vdolků

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:c188ef5f64c048faa56d95c2367f4f62

heslo dolečník

Talken - rakouská němčina - vdolek

Talkenpfanne

http://kott.ujc.cas.cz/obrazek.php?soubor=01/01-0268.jpg&procento=25

Vejce sázená. Obyčejný dolečník se vymaže dobře máslem a do každého  důlku dá se jedno vejce, trochu se posolí, přiklopí a nechá upéci, při čemž musíme dáti pozor, aby se vejce nepředělala, jinak by nebyla dobrá.

Hlavní název: Česká hospodyně

Podnázev: illustrovaný časopis rodinný

Místo vydání: Chrudim

Nakladatel/Vydavatel: [Ad. Eckert?]

Vydáno : 12.03.1903

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:74e3e310-ce68-11e4-97af-005056827e51