Význam slova "cairo"

Text dotazu

Dobrý den, prosím, zajímá mě význam slova cairo
(možná kairo), nikoli ve smyslu Káhira, hlavní město Egypta. Vlastnila jsem
totiž svého času slovník cizích slov (určitě vydaný po válce, řekla bych
mezi lety 1950 - 1960), ve kterém byl význam popsán snad ve smyslu "ten
pravý okamžik", ale nepamatuji se přesně a ráda bych si to ověřila, ale
bohužel, nikde jinde už jsem na význam toho slova nenarazila. Děkuji za
odpověď.

Odpověď

Dobry den,

bohuzel se nam nepodarilo nalezt Vami hledany vyznam slova cairo/kairo.
Prosli jsme nekolik vydani slovniku cizich slov z let 1935-1966, nalezli jsme pouze nekolik podobnych vyrazu:

vydani z let [1935] a 1946 - ca ira [sa ira] f.  pujde to (zacatek revoluc.
pisne fr.)
vydani z r. 1948 - kairofobie - r. chorobny strach ze zevnich podnetu vydani z r. 1966 - ca ira [sa ira] (franc.  - pujde to) hist. francouzska revolucni pisen z r. 1789

Doporucili bychom Vam Vas dotaz jeste konzultovat s Jazykovou poradnou Ustavu pro jazyk cesky AV CR - http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.

pouzite zdroje:
* SETKA, Otakar. Novy slovnik cizich slov v moderni cestine. Trebic :
Jindrich Lorenz, [1935]. 415 s.
* SETKA, Otakar. Novy slovnik cizich slov v moderni cestine. Trebic :
Jindrich Lorenz, 1946. 415 s.
* PECH,Vilem. Velky slovnik cizich slov, rceni a zkratek v jazyce psanem i mluvenem ze vsech oboru lidskeho vedeni a konani. Praha : Kvasnicka a Hampl, 1948. 809 s.
* HALLER, Jiri. Kapesni slovnik cizich slov. Praha : Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1954. 313 s.
* KUBISTA, Jan. Slovnik cizich slov. Praha : Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1956. 501 s.
* KUBISTA, Jan; REJMAN,Ladislav. Slovnik cizich slov. Praha : Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1959. 505 s.
* REJMAN,Ladislav. Slovnik cizich slov. Praha : Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1966. 589 s.