význam slova "bezprostředně"

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat na význam slova "bezprostředně", a to ve smyslu věty "Vstup na pozemek je povinen vlastníkovi bezprostředně oznámit." Je tím myšleno před samotným vstupem, popř. v jakém časovém limitu? Dále se chci zeptat, zda existuje nějaká publikace týkající se významu slov, ve které bych se mohl dozvědět více.

Odpověď

Dobry den, bezprostredn/i prid. 1. nezprostredkovany, primy...2. velmi tesny (prostorove nebo casove blizky)...3. prirozeny, ...primy, uprimny...  -e prisl.; -ost, -i, zen.
Zdroj: Slovnik spisovne cestiny pro skolu a verejnost. Praha: Academia, 1994.

ihned prisl. 1. vyjadruje bezprostredni nasledovani deje za jinym dejem n. casovym udajem; v tu chvili, v temz okamziku; okamzite, neprodlene, hned...2. vyjadruje velmi blizkou budoucnost, za okamzik, za malou chvili, co nejdrive, ... Zdroj:Slovnik spisovneho jazyka ceskeho. D.2. H - L. Praha: Academia, 1989. (Uvadim i toto heslo ze slovniku, protoze vyklad obou hesel spolu primo souvisi.)

Myslim si, ze hned, jak se rozhodnu, ze na pozemek vstoupim, bych svuj umysl mel majiteli pozemku nahlasit. Zalezi ale vzdy na okolnostech. Na cizi pozemek by clovek mel vzdy  vstupovat  pouze se souhlasem majitele pozemku, proto bychom ho o umyslu vstoupit tam, meli informovat a podat vysvetleni, zadat o dovoleni apod.  jeste,  nez tam vstoupime.

Příklad: názor bezprostředně předcházející jeho návrhu Priklad cerpan z Internetove jazykove prirucky Ustavu pro jazyk cesky AV CR, Jazykova poradna http://prirucka.ujc.cas.cz, http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=p%C5%99edch%C3%A1zej%C3%ADc%C3%AD&dotaz=bezprost%C5%99edn%C4%9B&ascii=0.
Pro odbornejsi vysvetleni muzete take oslovit pracovniky Jazykove poradny UJC AV CR poradna@ujc.cas.cz .