význam slov za komunismu

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mně jaký je význam slov mír, tábor míru, imperialismus a lid a v jakém zmysle je používaly komunisti. Ďekuji

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz můžete nalézt v knize "Abeceda reálného socialismu".

Mimo jiné jsou zde vysvětlena následující hesla:

"Mír

Podobně jako  pojmy budoucnost, děti, spolupráce, přátelství mezi národy, byl i mír jedním z obecně definovaných cílů reálného socialismu. Tyto těžko měřitelné cíle byly masám prezentovány jako cíle vlastní pouze reálnému socialismu a komunismu s tím, že hlavním zájmem kapitalistických a imperialistických vlád je válčit.

Výraz mír byl ve sdělovacích prostředcích i propagandistickém jazyce velmi populární. Objevovala se například tato spojení: "SSSR bašta míru", "bránit mír", "bojovat za mír", "milovat mír", "nepřátelé míru", "obránci míru", "Stalin praporečník míru", "v zájmu míru", "chránit mír", ""boj za mír a mezinárodní spolupráci".

Heslo je doplněno o časté nápisy na prvomájových transparentech (viz  Abeceda reálného socialismu, str. 237)

"Tábor míru

Jiný název používaný ve sdělovacích prostředcích pro označení světové socialistické soustavy.

Myšlenkou bylo prezentovat světovou socialistickou soustavu jako uskupení mírumilovných a o mír bojujících zemí. Jako opak byly prezentovány země kapitalistické. Jinou používanou vazbou se stejným obsahem byl "tábor socialismu".

(viz  Abeceda reálného socialismu, str.  519)

"Imperialismus

Snaha o mocenské ovládnutí  jiných území. Imperialismus byl zároveň Leninem definován jako "nejvyšší, zahnívající stadium kapitalismu".

V období reálného socialismu byl tento výraz používán ve vztahu k USA či jiným západním státům ("američtí imperialisté", "západní imperialisté" apod. ). Imperialistický charakter SSSR nebyl v této souvislosti samozřejmě zmiňován  a byl prezentován například jako "vedoucí síla socialistického tábora". Cílem "západního imperialismu" bylo podle ideologie "zotročení mas pracujících i celých národů".

Výraz byl ve sdělovacích prostředcích často používán a to například v těchto vazbách: "agresivní imperialismus", "americký imperialismus", "imperialistické mocnosti", "militaristické kruhy imperialismu", "koloniální soustava imperialismu", "zaprodanci imperialismu", "zahnívající imperialismus" a mnoho dalších".

(viz  Abeceda reálného socialismu, str. 153 - 154 )

"Lid

Režimní název pro obyvatelstvo socialistických zemí, jehož jménem vládla komunistická strana. "Ve jménu lidu" byla přijímána veškerá závažná rozhodnutí. Tento výraz patřil mezi první třicítku slov sdělovacími prostředky nejčastěji používaných.

Ze způsobu používání vyplývalo, že členem šedé skupiny lid byl vlastně každý občan bez ohledu na své politické přesvědčení nebo zájmy. Podobný obsah měl výraz masy. Režim reálného socialismu však neměl žádný spolehlivý ani transparentní mechanismus jak vůli lidu zjišťovat, a tak se za lid schovala jakákoliv rozhodnutí vedení KSČ."

(viz  Abeceda reálného socialismu, str. 211, 212)

Zdroj:

PRUŠA, Jiří. Abeceda reálného socialismu. Vyd. 1. [Praha]: Avia Consultants, 2011. 678 s.

Další doporučená literatura:

Slovník spisovného jazyka českého: http://ssjc.ujc.cas.cz/ Příruční slovník jazyka českého: http://bara.ujc.cas.cz/psjc/