Význam slov z Fidlovačky

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, co znamenají slova "bassetl" a "dodis", která se vyskytují v Tylově Fidlovačce (výjev šestý). Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

autentická verze Fidlovačky byla zhruba z jedné třetiny napsána v němčině. Problém srozumitelnosti se řešil v některých dialozích střídáním zkomolené češtiny se zkomolenou němčinou.

Čerpáno z: programu Divadla Na Fidlovačce. Josef Kajetán Tyl, František Škroup. Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Čtvero obrazů ze života pražského. 1998.

V příspěvku Tylova a Škroupova operetta aperta na Symposiu o životě a díle Josefa Kajetána Tyla Ivo Osolsobě uvádí: "...komunikační portrét Prahy kreslený Tylem a Škroupem zahrnuje ovšem i takové rysy, jako je užívání různých makaronských směsí češtiny s němčinou či jakési česko-německé lingua franca, jíž mluví o němčinu se pokoušející Mastílková,...Tyl a Škroup velice dobře vědí, že do role "němčinou prostrkané a proflekané češtiny" nemohou obsadit nic jiného než ...češtinu zapáchající němčinou"; z toho tedy nesnadnost pochází, že spisovatel frašky ne tak z kněh jako z lidu čerpati ...musí...".

Zdroj: Monology o Josefu Kajetánu Tylovi. Praha: Univerzita Karlova, 1993.

Domníváme se, že slova, která zmiňujete, by mohla být zkomoleniny z německého jazyka.

Basetl bude nejspíš violončelo (internet v jednom odkazu zmiňuje i kontrabas) a dodis je spojení předložky do- a dis - znamená toninu dis (asi moll, je-li psána s malým písmenem d; nejspíš to ale v tomto případě nehraje roli). Z textu totiž vyplývá (...budeme spolu do jiného tónu rozprávět): bruč (mluv, vyprávěj), děravá baso (kontrabas/čelo,(bason - fagot) v tonině dis nebo-li říkej si co chceš....dál je pak jen expresivní použítí tvarů zabasetluju, dodis, dodisata

Čerpáno z: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Josef Dobrovský: Deutsch-böhmisches Wörterbuch, Praha 1821.

Strany zdroje: II/382

Violoncell, n. wiolončelo, baſetl.

https://bara.ujc.cas.cz/psjc/search.php?hledej=Hledej&heslo=basetl&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no&not_initial=1

Další odkaz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fidlova%C4%8Dka_aneb_%C5%BD%C3%A1dn%C3%BD_hn%C4%9Bv_a_%C5%BE%C3%A1dn%C3%A1_rva%C4%8Dka

KROUTIL (uši si zandavaje):

"Čechové - ! zasmolte jí hrdlo! Skály se pukají – to je čeština!"

S dotazem se můžete obrátit i na Ústav pro jazyk český AV ČR https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html nebo na Ústav pro českou literaturu AV ČR https://ucl.cas.cz/o-knihovne/.