Význam slov

Text dotazu

Dobrý den, prosím vás potřebovala bych zjistit význam slov: kozelec, ustrojit a hopník.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsem našla následující:

zdroj:
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Zprac. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky. 2. vyd., opr. a dopl. Praha : Academia, 1994. 647 s. ISBN 80-200-0493-9.

kozelec - poloha těla, kdy jsou horní (přední) končetiny svázány s dolními (zadními); svázat do k-e

ustrojit - u. dítě; slavnostně se u. obléci se; u. se za Mikuláše převléci se; u. vánoční stromek ozdobit; u. hostinu, svatbu vystrojit, připravit

hopník - bohužel jsem nenašla

V knihovně bohužel nemáme slovníky, které by tato slova vysvětlovaly jinak. Zkuste se případně obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR viz http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.