Význam rčení

Text dotazu

Dobrý večer, prosím Vás o vysvětlení významu rčení: Co bylo, je smazané. Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo vyhledat toto rčení v žádných nám dostupných zdrojích, zabývajících se příslovími a rčeními. Ale domníváme se, že jeho význam je vcelku zjevný. "Co bylo, je smazané." Tzn., že se zapomene se na minulost, na nějaké špatnosti, které si mezi sebou ti, kterých se to týká, udělali. Vše je odpuštěno a může se začít znovu.

Projité zdroje:

* ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. 1. vyd. Praha : Academia, 2000. ISBN 80-200-0824-1.
* POKORNÝ, Jindřich. Zakopaný pes aneb o tom, jak, proč a kde vznikla některá slova, jména, rčení, úsloví, pořekadla a přísloví. 1. vyd. Praha : Albatros, 1976.
* http://ssjc.ujc.cas.cz/
* http://bara.ujc.cas.cz/psjc/
* KOVÁŘOVÁ, Stanislava. Proč se říká? 2. díl. 1. vyd. Olomouc : ALDA, 1996. ISBN 80-8600-30-7.
* KUŤÁKOVÁ, Eva; MAREK, Václav; ZACHOVÁ, Jana. Moudrost věků : Lexikon latinských výroků přísloví a rčení. Praha : Svoboda, 1994. ISBN 80-205-0401-X.