Význam přísloví

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět jaký význam
mají tato přísloví: Co na srdci, to na jazyku. Mám to na jazyku.
Mluví, co mu slina na jazyk přinese. Umí držet jazyk za zuby. Má duši
na jazyku. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

zde jsou významy Vámi zadaných rčení:

Co na srdci, to na jazyku: být upřímný v řeči
Mám to na jazyku: chtít něco říct, ale nevědět jak, nemoci si na to vzpomenout
Mluví, co mu slina na jazyk přinese: mluvit bez rozvahy, páté přes deváté
Umí držet jazyk za zuby: mlčet, zachovávat tajemství, utajovat své mínění
Má duši na jazyku: býti na umření, ležeti na smrtelné posteli, umírat, dokonávat / býti upřímný

Použitý zdroj:
Zaorálek, Jaroslav, 1896-1947. Lidová rčení. zpracoval Jaroslav Zaorálek. Vyd. 4., V nakl. Academia 2. Praha : Academia, 2000. 741 s. ISBN 80-200-0824-1.