Význam příjmení Smrha

Text dotazu

Dobrý den, na Vaších stránkách jsem zjistil, že
jste jednou napsali význam příjmení Fojtík. Chtěl bych se zeptat, zda by
jste to neudělali i s mým příjmením Smrha.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Smrha, dle Moldanové, pochází z nářečí slova smrha = houba smrž.

Použité zdroje:

*KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897.

*MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2. vyd. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.

*MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.
1. vyd. Praha: Epocha, 2004. ISBN 80-86328-58-9. ISBN 80-86781-03-8.

*MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004.

Pokud Vás zajímá více, zkuste se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).

Pro zajímavost, četnost příjmení Smrha, dle statistiky MVČR ke dni 9.5.2007, je 6 (http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sprava/informat/cetnost/2007/prijmeni/ce
t_prijm_muzi.xls).