Význam příjmení Smeykal

Text dotazu

význam a vznik příjmení Smeykal

Odpověď

Dobrý den,
příjmení "Smejkal, Smeykal" bylo odvozeno ze slova smýkat. Dle knihy "Jména tajemství zbavená" mohlo příjmení vzniknout z následujících významů slova:
"Smýkati, jak ukazují staré doklady, bylo i synonymem pro smekati. Tedy někdo, kdo se smekl, uklouzl, ale muselo to smeknutí, uklouznutí či pochybení být opravdu pořádné, aby přešlo na postiženého v podobě trvalé přezdívky. Smýkání nebo smekání se týkalo i snímání klobouku na znamení uctivosti apod. Mohlo tedy jít o člověka, který se tvářil před každou autoritou poníženě, a přehnaně smekal. (...) Dokonavé smeknout mělo  rovněž konkrétní význam vypustit psí smečku, ale přeneseně i poštvat na někoho, nasazovat na něj apod. Tedy "poštívač", "pomlouvač", "štváč", pletichář?
Mohl to být také nepříliš dobrý kočí, který neustále koňmi šmejkal, trhal otěžemi, práskal bičem a němým tvářím neustále nadával. Ale sloveso smýkat/smejkat/šmejkat se užívalo i při fyzickém zacházení s člověkem: tahat ho po zemi, vláčet, trhat jím, lomcovat apod. (...) Dalším staročeským významem slovesa "šmejkati se" bylo také toulat se, potulovat se. (...) Jungmann v jednom případě překládá náš výraz do němčiny také jako grübeln = dumat, hloubat, přemýšlet."

Ke dni 9. 5. 2007 žilo v České republice 15 mužů a 15 žen s příjmením Smeykal/Smeykalová.

Použitá literatura a zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx