Význam příjmení Pozdíček, Dostál, Faksa, Dokoupil, Čep, Ambrož, Melhuba

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu a významu níže uvedených příjmení jež mám v předcích.

- Pozdíček případně Pozdíšek
- Dostál
- Faksa
- Dokoupil
- Čep
- Ambrož
- Melhuba

Odpověď

 Dobrý den,

informace o původu příjmení Pozdíček a Pozdíšek v příručkách o etymologii českých příjmení chybí. Dá se ovšem předpokládat, že toto příjmení vzniklo ze slova „pozdní“ (se zjednodušenou výslovností: „zdn“ → „zd“). Původně mohla podobná přezdívka označovat člověka, který chodí pozdě nebo dítě narozené v pokročilém věku rodičů.
Dle statistik Ministerstva vnitra (stav ke dni 15. 7. 2009) žije na území ČR 30 mužů a 27 žen s příjmením Pozdíšek / Pozdíšková. Příjmení Pozdíček se v těchto statistikách nevyskytuje vůbec.

Příjmení Dostál vzniklo z příčestí slovesa „dostat“  ve významu „obdržet“ nebo i v starším významu „dostát (slibu)“, tj. „dodržet (slib)“. Je to jedno z nefrekventovanějších českých příjmení (současně 47. nejčastější u mužů, 45. nejčastější u žen), dle statistik MV ČR nosí je 6272 mužů a 6600 žen.

Příjmení Dokoupil vzniklo zřejmě z příčestí slovesa „dokoupit“. Dle statistik MV ČR žije na území ČR 1115 mužů a 1174 ženy s tímto příjmením.

Příjmení Čep pochází ze slova „čep“, které označuje zátku sudu nebo část hřídele. Podobný původ mají příjmení Čepák a Čepán. Dle statistik MV ČR žijí na území ČR 252 muži a 340 žen s příjmením Čep / Čepová.

Příjmení Ambrož vzniklo z osobního jména ve stejném znění (z řeckého „ambrosios“ – „nesmrtelný, božský“). Podobný původ mají příjmení Ambros, Ambrosek, Ambrozek, Ambruz, Ambrůžek. Dle statistik MV ČR současně žije na území ČR 1038 mužů a 1095 žen s příjmením Ambrož / Ambrožová.

O původu příjmení Melhuba jsme konkrétní informaci nenašli. Je možné, že se jedná o zkomoleninu příjmení Melhuber. Badatel Josef Beneš ve své stati Německá příjmení u Čechů řádí toto příjmení k příjmením odvozeným od středohornoněmeckého „huobe“ – „lan“ a „huober“ – „celolaník“. Dle statistik MV ČR žije na území ČR 20 mužů a 23 ženy s příjmením Melhuba / Melhubová.

Informace o původů příjmení Faksa v nám dostupných zdrojích chybí. Dle statistik MV ČR současně žijí v ČR 74 muži a 76 žen s tímto příjmením.

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna; e-mail: poradna@ujc.cas.cz).

Zdroje:

Moldanova, D.: Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Beneš, J.: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Turkyně, 1998.

Knappová, M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006.

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx