Význam příjmení Martinček

Text dotazu

Dobrý den,

Chtěla bych Vás poprosit o pomoc v hledání původu a významu příjmení Martinček. Hledala jsem
už všude ale bohužel nic nenašla tak bych Vás chtěla poprosit o pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

po prostudování zdrojů bych řekla, že je Vaše příjmení zdrobnělinou jména Martin. Uvedeny
byly příklady Martineček, Martinčík, Martinek, Martiník. Stejně jako je Matějček zdrobnělinou
jména Matěj, může být Martinček zdrobnělinou jména Martin.
Křestní jméno Martin znamená, že jeho nositel je "zasvěcen římskému bohu války" (Martovi).
Přeneseně by se dalo říci, že Martinové jsou bojovní a nenechají si nic líbit.

Zdroje:
Beneš, Josef: O českých příjmeních. Praha, Nakl. ČSAV 1962. 355 s.
Moldanová, Dobrava: Naše příjmení. Praha, Mladá fronta 1983. 289 s.
http://www.libri.cz/databaze/jmena/den.php?m=11&d=11