Význam příjmení Lisý, Bílek

Text dotazu

Prosím o infomaci, jaký význam má příjmení Lisý -
Lisá.
A také Bílek .

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Lisý bylo odvozeno od příjmení Lis (= z nářečního označení lišky), původ může být odvozen také od slova obecného významu "lis" = přístroj k lisování. Příjmení Lisý, podobně jako např. Lisec nebo Lisoň může být psáno také s "-y", příjmení Lysý odvozeno od přídavného jména "lysý" = holý, plešatý.

Příjmení Bílek bylo odvozeno od příjmení Bíl (staročeská podoba Biel, první zmínka pochází z r. 1400 Mixiconis Beyl, 1403 pak M. Albi), jmenného tvaru přídavného jména "bílý", přidáním přípony pro zdrobněliny -ek. Z několika osob v jedné lokalitě zvaných Bíl patřilo přízvisko Bílek osobě mladší (například Bílovu potomku) či menší postavy, případně chudší apod. Osoba s příjmením Bílek mohla mít také nápadně bílou pleť, neobyčejně bílé vlasy apod. Pozdější pojmenování mohlo být i "podle původu", tedy z některého místního jména.

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území
399 mužů a 424 žen s příjmením Lisý/Lisá a 4413 mužů a 4673 žen s příjmením Bílek/Bílková.

Použité zdroje:
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 30, 31, 107, 109. ISBN 80-86781-03-8.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. Str. 25-26. ISBN 80-86328-10-4.
Statistiky Ministerstva vnitra ČR -
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx