Význam příjmení Lichtenberg

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych znát původ a význam mého příjmení Lichtenberg. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, jméno Lichtenberg (popř. také Lichtenberk) je odvozeno z místního jména Lichtenberg, častého v Německu. U nás Světlov u Ostravy (německy Lichtenberg). (podle: D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2004).

Dotaz:

Dobrý den, děkuji moc za email. Ale já bych potřeboval znát význam a původ vzniku toho příjmení. Budu Vám vděčen, když mi to napíšete nebo mi dáte vědět, kde bych to mohl vyhledat.

Doplnění:

Dobrý den, v tom případě se obraťte na Ústav pro jazyk český (www.ujc.cas.cz - jazyková poradna), Národní knihovna vám více neporadí. Vznik osobního jména z místního je běžná věc, není obecně mnoho co vysvětlovat. Někdy tato jména prodělají tvaroslovnou změnu, někdy ne. Znamená to nějaké spojení osoby s místem, například to, že daný člověk od někud pocházel. Můžete se setkat s tzv. přídomky u šlechtických nebo historických jmen (uvedené českým z, německým von). Slovo samo má pak z němčiny význam zřejmý Licht=světlo, Berg=kopec. Pokud byste chtěl znát konkrétní případ, musel byste znát konkrétní místo a hledat ve speciálních slovnících.
Jestliže vás zajímá konkrétně genealogie vašeho rodu, zkuste některé stránky věnované této problematice: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_koment.html#histor .