Význam příjmení Kalčík, Plechatý

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi, prosím, objasnit význam příjmení Kalčík a příjmení Plechatý?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kalčík je zdrobnělinou příjmení Kadlec, které vzniklo zjednodušením výslovnosti od slova tkadlec. Ministerstvo vnitra ČR k 9. 5. 2007 evidovalo

326 nositelů tohoto příjmení v pořadí četnosti na 2428. místě a 358 nositelek v pořadí četnosti na 2328. místě.

Příjmení Plechatý vzniklo z adjektiva plechatý = plešatý. Toto příjmení mělo

328 nositelů v pořadí četnosti na 2421. místě a 333 nositelek v pořadí četnosti na 2525. místě.

Zdroje:

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr.. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s. ; 24 cm Ministerstvo vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx