význam příjmení Filípek a Janás

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ a
 hlavně význam příjmení Filípek a Janás.
 Děkuji za odpověď a Vaši ochotu.

Odpověď

Dobrý den,
cituji z knihy Naše příjmení od Dobravy Moldanové:

Filípek: z řeckého filos hippos = milovník koní, další varianty: Filip, Filipi, Fillip, Filipí, Filipík, Filipex, Filipčík, Fila, Filla, zdrobněle: Filka Filek, Filáček, též Filař, Filas, Filoun (Filaun), Filous a Filouš

Janás: Z latinského Johannes a to je odvozeno z hebrejského Jochánán = Bůh je mocný, další varianty: Jan, Ján, Jána, Jány, Janáč, Janáček, Janák, Janál, Janalík, Janas, Janásek, Janáš, Janát, Janata, Janatka, Janový, Janovec, Janů(j)