Význam příjmení Ficner

Text dotazu

Dobrý den,
můžete prosím zjistit, jaký význam má příjmení Ficner či kde je jeho původ? Mé pátrání je bez výsledků.
Velice vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Ficner je pravděpodobně odvozeno od staroněmeckého osobního jména Fitz = Fritz = zkrácenina pro Friedrich (česky Bedřich) + německá přípona -ner. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Fridurihhi. První část jména „Fridu“ lze přeložit jako „mír“ a druhou část „rihhi“ jako „vládce“. Fridurihhi, německy Friedrich, česky Bedřich se tak významově překládá jako „mírumilovný vládce“. Česká podoba jména vznikla ve staročeštině, která zaměňuje písmeno F (ze jména Fridurihhi) za B.

použité zdroje: BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.

http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/bedrich-60/