Význam příjmení Fedor

Text dotazu

chci vědět původ svého přijmení Fedor

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy Dobravy Moldánové je příjmení Fedor počeštěnou či slovenskou formou ruského osobního jména Fjodor, které má svůj původ v latinském jméně Theodor, což znamená bohem daný. Příbuznému tomuto příjmení jsou dále například Fedák, Fedora, Fedorčák, Fedorek či Fedorko.
Pro zajímavost uvádíme četnost tohoto příjmení. K 9. 5. 2007 Ministerstvo vnitra České republiky evidovalo 243 mužských nositelů v pořadí četnosti všech příjmení na 3360. místě a 275 ženských nositelek v pořadí četnosti na 3126. místě.

Zdroje:
*Ministerstvo vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-240030.aspx

*Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr.. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s. ; 24 cm