význam příjmení Exner

Text dotazu

Prosím o informaci o původu a významu příjmení Exner. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy "Naše příjmení" pochází příjmení Exner z německého apelativa (slova obecného významu) Öchsner = volák, volař. Další informace uvádí kniha "Jména tajemství zbavená ...":

Exner ... prapůvodní tvar měl zřejmě podobu Ochsner, Öchsner. Podstatnou části původního výrazu je německé substantivum Ochs (= vůl). Co to tedy bylo za člověka, kterého nazvali Exnerem? Byl to někdo, kdo měl co dělat s voly.

Vyjádřeno staršími českými ekvivalenty: "volák, volár, volař, skoták".

Patřil k selské čeledi: měl na starost volskou stáj nebo voly pásl; někdo, kdo s nimi "jezdil", tedy pracoval (oral, převážel náklady atd.) Nebo je poháněl či popoháněl (německy Ochsentreiber). Exnerem/Volákem ale byl patrně pojmenován i ten, kdo s voly obchodoval: kupoval je a prodával.

V některých případech mohlo být jméno Exner odvozeno i od německého die Achse = osa, náprava; v tomto případě by se jednalo o velmi specializovaného koláře, vyrábějícího nápravy k selským vozům a kočárům.

Použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004. s. 48. ISBN 80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená aneb příjmení pod mikroskopem. Praha : Nakladatelství Epocha, 2004. s.188-190. ISBN 80-86328-58-9.

Podle statistiky Ministerstva vnitra ČR bylo v květnu 2007 v ČR 513 mužů a 581 žen s příjmením Exner/Exnerová(http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx) . Další informace o původu příjmení by Vám mohli sdělit pracovníci Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).