Význam příjmení

Text dotazu

Jaký je původ a význam přijmení Semerád?

Odpověď

Semerád patří do skupiny příjmení vzniklých z osobních jmen. Tato skupina se dělí do několika podskupin (jména slovanská, hebrejská a aramejská, jména řecká, jména latinská a jména germánská). Semerád patří do skupiny příjmení vzniklých ze jmen slovanských. Slovanská osobní jména se zpravidla skládají ze dvou významových základů. V případě Vašeho příjmení je to "sem" (osoba) + "rad" (čilý, hbitý, radostný). Význam Vašeho příjmení je tedy radostná (čilá, hbitá) osoba.

Zdroje:

Knappová, Miloslava, 1936-

Příjmení v současné češtině : jazyková příručka / Miloslava

Knappová. -- 1. vyd. -- Liberec : AZ KORT, 1992 (Nové Město nad

Cidlinou : Agrodat). -- 185 s. : tab. ; 21 cm. -- ISBN

80-900008-9-4 (brož.)

Moldanová, Dobrava, 1936-

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd. -- Praha : Mladá

fronta, 1983 (Mír 3). -- 289 s. ; 21 cm. -- (Malé encyklopedie ; Sv.

16). -- (Váz.) : 26 Kč