Význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den!Chtěl bych vědět,jaký je význam přijmení
Srubián.

Odpověď

Vazeny pane,

      Dobrava Moldanová, ani Antonín Kotík ve svých publikacích "Naše příjmení"
(1983, resp. 1897) příjmení Srubian/Srubián neuvádějí.
      Slovník spisovného jazyka českého uvádí kromě slova: srub,
též slova: srubati (= usekat), srubisko (= srub), srubnice
(= druh středověkého děla), srubnouti (= useknout) nebo srubovnice
(= částečně osekaný trám), která by se jménem Srubián mohla, ale nemusela
souviset. - Protože se jméno vyskytuje zřejmě nejvíce na jihovýchodní Moravě,
mohlo vzniknout též z nářečí nebo z nějakého místního názvu.
      Máte-li zájem, dozvědět se bližší informace o tomto příjmení,
obraťe se, prosím, na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR:
   http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna