význam příjmení

Text dotazu

Prosím o zjištění původu a významu příjmení Kozák.

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy D.Moldanové : Naše příjmení, Praha : Agentura Pankrác, 2004 znamená podstatné jméno kozák pastevce koz anebo člověka pocházejícího z Kozácka (kraje u Želče na Táborsku), kozák je také druh hřibu.

V knize V.Matese : Jména tajemství zbavená, Praha : Epocha, 2002 je uváděno, že se jedná o 139. nejrozšířenější příjmení u nás.

Příjmení Kozák patří podle svého vzniku jako přezdívka či rozlišovací jméno do více kategorií.

Prapředkové je mohli dostat "podle svého původu". Například po přestěhování z Kozákova do jiné lokality.

Ve městě také "podle bydliště", tj. z domu "Od kozy".

Nejvíce Kozáků však patří zřejmě do kategorie "podle stavu a zaměstnání".

Všude jsou definováni jen jako pasáci koz.