Význam příjmení

Text dotazu

prosím o vysvětlení původu příjmení vošický

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Vošický patří do skupiny příjmení vzniklých z místních jmen, konkrétně z německých názvů českých osad (Woschitz - Vožice nebo Oschitz - Sušice u Dubé). Tato příjmení původně označovala, odkud kdo pochází. Podle statistiky Ministerstva vnitra ČR www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx  žije k 15.7.2009 v České republice 280 nositelů příjmení Vošický.

Použité zdroje:

Knappová, Miloslava

Příjmení v současné češtině / Miloslava Knappová. -- 1. vyd. -- Praha : AZ servis, 1992. -- 185 s., tb.

Moldanová, Dobrava

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd. -- Praha : Mladá fronta, 1983. -- 289 s.