Význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
nikde nemůžu nic nalézt o původu příjmení Trčálková(Trčálek).
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Trčálek/Trčálková je poměrně neobvyklé, proto mu ve výkladových slovnících není věnováno samostatné heslo.  Moldanová (2004) nicméně uvádí, že příjmení Trčálek, stejně jako příjmení Trč, Trča, Trčala, Trčan a Trčka jsou odvozena od slovesa trčet. Existuje zmínka z roku 1399, že sloveso trčkat neslo význam „běžet drobným krokem, cupitat“ (s. 199).

 Mates (2003) se své knize věnuje celé jedno heslo příjmení Trčka a zmíněn je i Trčálek:

 „Příjmení Trčka nejspíš patří do kategorie podle „vlastností tělesných a duševních“. Samozřejmě, že souvisí se slovesem trčet, které má však několik různých (a zvláště dříve mělo!) významů. Některé jsou dokonce protimluvy, takže bychom mohli snadno dokázat jejich prvním nositelům jak vlastnosti pozitivní, tak i negativní. Jestliže někdo trčí (vězí, zdržuje se) někde celý boží den, aniž by něco pořádného vykonal, pak by to mohl být nejen „trčka“, ale zrovna tak Louda, Stejspal (ano, i takovéto příjmení máme) apod. Ovšem prapředek dnešních Trčků mohl trčet docela jinak, v úplně opačném smyslu:

vyčnívat nad jiné svou pracovitostí, šetrností, šikovností, což někdy dokonce vede i к majetku (já vím, že častěji к němu vedou cesty jiné). A tenhle pozitivní druh trčení není zrovna nejoblíbenější u závistivých sousedů, kteří - jakmile vydělají korunu - běží utratit do hospody dvě. Však si povšimněte i toho citovaného přísloví v 0. Ve staré, hodně staré češtině měly výrazy trčení, trčit ještě jiný, dávno už zapomenutý obsah. Muži trčili před sě a Rytíři trčili proti sobě anebo Oni v Tatary trčí; tato slovní spojení neznamenala, že dotyční někde okouněli, stáli večer tam, kam je někdo ráno postavil, ale právě naopak, že běželi vpřed, brali nepřátele útokem...Trčka tedy - „člověk odvážný, bojovník“? Jak vidíme s tím trčením, ať novým či starým, to není nic jednoduchého.“ (s. 310 - 311).

Dle statistik ministerstva vnitra je toto příjmení celkem ojedinělé, v ČR se nachází pouze 139 žen s příjmením Trčálková. Nejhustější je výskyt tohoto příjmení v okrese Vsetín.

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Tr%C4%8D%C3%A1lkov%C3%A1/hustota/

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
    MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

 Uvedené publikace můžete vyhledat přes Souborný katalog ČR, kde se Vám zobrazí, v jakých knihovnách je možné si dokumenty vypůjčit.