význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
měl bych dotaz na význam a vznik příjmení Kroulík a jeho výskyt v soupise poddaných 1651 v D. Sloupnici.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

rejstřík k Berní rule z roku 1654 uvádí v obci Dolní Sloupnice (soudní okres Litomyšl, panství Litomyšl) dva sedláky a jednoho zahradníka s příjmením Kroulík (jinde v republice se toto příjmení, dle Berní ruly, nevyskytovalo).

Berní rula Chrudimsko nebyla dosud tiskem vydána. Podrobnější informace k zápisu  je proto možné získat pouze osobním nahlédnutím do Berní ruly  v Národním archivu (http://www.nacr.cz/).

Konkrétně je zde zmíněn:

* zahradník Jan Kroulík  z Dolní Sloupnice

* sedlák Václav Kroulík z Dolní Sloupnice

* sedlák Vít Kroulík z Dolní Sloupnice

V Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 se zápis o obci Dolní Sloupnice bohužel nedochoval.

K původu příjmení Kroulík uvádí  kniha "Naše příjmení" následující informace:

"Kroulík - snad od přídavného jména (o)krouhlý, -h- vypuštěno při výslovnosti"

Ke konci roku 2015 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 302 mužů  a 292 žen s příjmením Kroulík/Kroulíková. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Použité zdroje

* Červený, Václav, ed. a Červená, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.

* MATUŠÍKOVÁ, Lenka a PAZDEROVÁ, Alena. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Chrudimsko. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2001. 3 sv. (386 s., s. 387-772, 773-1156). ISBN 80-85475-74-X.

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)