význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den chtěl bych se dovědět původ a význam
příjmení jména Bušta

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Bušta bylo odvozeno od příjmení Bus, Buš, které vzniklo ze staročeských osobních jmen jako Budimír (slovan. pův., variantou Budimil; lze vyložit jako "probouzej mír", popř. i "buď mírný, mírumilovný") , Budislav (slovan. pův., lze vyložit jako "probouzej slávu, buď slavný"), Budivoj (slovan. pův., znamená "ten, kdo probouzí (povzbuzuje) vojsko", popř. "povzbuzuj, probuď vojsko") apod., též někdy z osobního jména Bohuslav (první zmínka 1256 Bohusso, táž osoba 1303 Buseho). Starší variantou jména Bohuslav je Božislav, je slovanského původu a znamená "budiž bohu sláva".

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 285 mužů a 306 žen s příjmením Bušta/Buštová.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 36. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. Str. 130, 135. ISBN 80-200-1349-0.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR -

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx