Význam názvu obce Tajanov

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptal co znamená název obce Tajanov (Klatovy), jaký je jeho význam či původ.

Děkuji!

Odpověď

V dostupných  publikacích o historii Tajanova se informace o vzniku původu jména Tajanov neobjevila.

Antonín Profous (Profous, Antonín a Svoboda, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl IV, S-Ž. 1. vyd. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1957, s. 311.
signatura SVK PK: 116747-4) uvádí:

Tajanov u Klatov, ves 1 km záp. Od Klatov: 1650 a 1692 dvůr Tajanov, Nekola: Klat. 68; 1839 (vsi města Klatov:) Tajanow ¾ St. wnw. Von der Stadt, Df., Som VII, 13.

Tamtéž na s. 312:
Tajanov (v Tajanově u Mal. Do Tajanova u M.), ves (m. o. Malonice) 15 km jjv. Od Klatov. 1381 in villa Tayanow A. decessit, proclam. In Sussicz, .. Wene. ..vendidit curiam arat. ..Lewe de Malonycz, AČ. 31/120č. 2; 1572 panství Welharticzkeho mčko Welharticze .. Malonicze ves .. Taganowo nes, DZ. 252 B 22; 1839 Tajanow 3 St.  ssö. Von Klatau.. nach Welhartitz eingepf., Som. VII, 57. Jm. Tajanow = *Tajanův,  t. dvůr.

Použité zdroje

Katalogy SVK PK a dostupné regionální informační zdroje, internet.