Význam názvu obce měšice

Text dotazu

Prosím o historický význam a slovní původ názvu obce "Měšice" umístěné 5 km severně od Prahy.
První historická zmínka o obci je z roku 1294.

Odpověď

Dobrý den

jak sám píšete, první písemná zmínka o obci Měšice pochází z roku 1294, kdy tato obec patřila k majetku johanitů. Kromě této obce, nacházející se severovýchodně kousek od Prahy, existuje ještě obec Měšice, která se nachází u Tábora. Ta byla založena pouze o 2 roky déle než se objevuje ona první zmínka o obci Měšice u Prahy, tedy roku 1296 Zdislavem z Měšic.

V roce 1294 zde stála tvrz a dvůr na místě, které dnes není přesně známo, v r. 1434 byla postavena tvrz kamenná. Roku 1767 zde pak František Antonín Nostic nechal postavit na místo kamenné tvrze rokokový zámek s prvky klasicismu.

Slovní původ názvu obce Měšice se nám bohužel nepodařilo vyhledat. V tomto ohledu se můžete zkusit obrátit ještě na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde by Vám snad mohli poskytnout uspokojivější odpověď.

Další informace najdete také na níže uvedených odkazech, z kterých jsme také čerpali, případně můžete zajít do místní knihovny či knihoven v okolí, kde by mohli mít více regionálního tisku a kde byste mohl najít s velkou pravděpodobností více informací.

* http://www.mesice.org/?apl=htc&akce=obec.historie&jz=cz

* http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9B%C5%A1ice_(okres_Praha-v%C3%BDchod)

Zdroje:

* Oficiální stránky obce Měšice: http://www.mesice.org/?apl=htc&akce=obec.historie&jz=cz

* AUGUSTIN, Josef. Velká encyklopedie měst a obcí ČR. 1. vyd. Sokolov : Arbor ; Praha : Knižní klub, 2001. ISBN 80-901534-1-0 (Arbor : váz.), ISBN 80-242-0565-3 (Euromedia Group - Knižní klub : váz.).

* KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách a na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha : Libri, 1998. ISBN  80-85983-15-X (3 díl  : váz.).

* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny. 1. vyd. Praha : Česká akademie věd a umění, 1951. (3. díl M-Ř)

* Středočeský kraj : města a obce Středočeského kraje : tradice, historie, památky, turistika, současnost. Rožnov pod Radhoštěm : Proxima Bohemia, [2009]. ISBN 978-80-904275-1-8 (váz.)

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. fotoreprint podle 3. vyd. Z roku 1971. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.

* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992. ISBN 80-04-23715-0.

* TŘETINA, Jiří J. Jak vznikly názvy Českých měst, aneb co Maumar Kaddáfí neřekl!!!!!! [Česko] : Jiří J. Třetina, 2010. ISBN 978-80-86247-06-9.