Význam názvu obce Kandia

Text dotazu

Dobrý den, prosím o zjištění původu a významu názvu
obce Kandia. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
dříve samostatná obec Kandia, dnes část obce Laškov v okrese Prostějov vznikla krátce před rokem 1826. Dle knihy Místní jména na Moravě a ve Slezsku byl na obec přenesen název trati Gandia. Stejně se jmenuje v Brně - Líšni hostinec, jehož název má dle některých studií původ v názvu řeckého ostrova Kandie (Kréty - název dle bílých křídových skal).

Zdroje:
* HOSÁK, Ladislav. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha :
Academia, 1970-1980.