význam místního názvu Pecopala

Text dotazu

Národní přírodní rezervace Břehyně - Pecopala
zahrnuje i kopec Pec, uváděný jako Pecopala. Jaký je význam názvu Pecopala?
Název pec může být odvozen od Pecopala, nebo je to naopak?

Odpověď

Dobrý den,

význam názvu Pecopala není bohužel v nám dostupných publikacích uveden.

Procházeli jsme jak knihy o původu názvů místních jmen, tak i knihy o chráněných územích v ČR, kde však byla oblast popisována pouze z biologického hlediska (přehled projité literatury viz seznam níže).

Jediné záchytný bod byla informace o vzniku místních názvů Pec. Takto pojmenované vrchy jsou odvozeny od lidské práce spojené s někdejším hornictvím a hutnictvím - vedle názvu Pec dále např. Železné hory, Rumpál, Jalový vrch, Zláteňka, Hamry.

Zároveň je však uváděno, že slovo pec v pomístním jménu není - pokud jde o vztah k zpracování nerostných surovin - jednoznačné. V pecích se totiž tepelně upravovaly nejrůznější materiály.

Označení se mohou vztahovat ke zpracování železné rudy, vápence či vypalování cihel.

V mnohých případech však zpracovatelé soupisů u pomístních jmen se slovem "pec" výklad neuvádějí nebo vztahují jména k pálení dřevěného uhlí a kolomazi, k sušení lnu nebo i ovoce, k pekařské peci ba i k "vaření proutí na výrobu proutěného nádobí", k teplé slunečné poloze místa, atd. ... tedy nikoli k upravě rud. Jednoznačný vztah míst ke slovu "pec" tak může ukázat pouze archivní či archeologický průzkum.

(Výňatky z knihy OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, Libuše. Pomístní jména v Čechách : o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Vyd. 1.. Praha : Academia

: Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, 1995. 520 s. ISBN 80-200-0554-4 * 80-901072-8-1).

Pokud máte zájem o konkrétnější rozbor významu slova, především pak názvu Pecopala, obraťte se, prosím, na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz) , kde Vám odborníci na český jazyk jistě podají uspokojivou odpověď.

Použitá literatura:

* MACKOVČIN, Peter; SEDLÁČEK, Miroslav; KUNCOVÁ, Jaromíra (eds). Chráněná území ČR. III., Liberecko. Vyd. 1.. Praha : Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ; Brno : EkoCentrum, 2002. 331 s. ISBN 80-86064-43-3.

* MARŠÁKOVÁ-NĚMEJCOVÁ, Marie; MIHALÍK, Štefan. Národní parky, rezervace a jiná chráněná území přírody v Československu. 1. vyd.. Praha : Academia, 1977. 474, [1] s. : [18] s. barev. fot. příl.

* FRIEDL, Karel. Chráněná území v České republice. Praha : Informatorium, 1991. 274 s. ISBN 80-85368-13-7.

* MODRÝ, Martin; SÝKOROVÁ, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec : Liberecký kraj, resort životního prostředí a zemědělství, 2004. 120 s. ISBN 80-239-2838-4.

* KNÍŽETOVÁ, Ludmila. Chráněná území v ČSR : Národní park, chráněné krajinné oblasti, st. přírodní rezervace, chráněná naleziště, parky a zahrady, stud. plochy, přírodní výtvory a přírodní památky. 1. vyd.. Praha : SZN, 1985. 212 s.

* PROFOUS, Antonín; SVOBOAD, Jan; ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd.. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv.