význam jména i příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych znala přesný význam jména Kateřina a význam příjmení Breksová. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

jméno Kateřina je řeckého původu ( z řeckého katharos). Vykládá se jako čistá, cudná, či mravná. Základ slova byl pak egyptský a znamená koruna.

Ale příjmení Breksa/ Breksová se nám bohužel nepodařilo vyhledat v žádných nám dostupných zdrojích. V roce 2011 žilo v České republice, dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, pouze 21 osob s tímto příjmením. Pravděpodobně tento nízký výskyt příjmení Breksa/ Breksová na území České republiky zapříčinil, že nebylo toto příjmení zařazeno do žádných z níže uvedených příruček, zabývajících se původem a významem příjmení.
Se svým dotazem se také můžete obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde by Vám snad mohli poskytnout uspokojivější odpověď.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.
vyd. Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :
Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)