význam a vznik příjmení

Text dotazu

chtěl bych znát význam a vznik příjmení PÁNEK

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pánek mohlo vzniknout jako zdrobnělina ke slovu pán, příjmení mohl získat člověk, který sloužil u šlechty, popřípadě si na pána hrál či o pánech často hovořil. Dále mohlo být příjmení odvozeno z osobních jmen jako Štěpán (Štěpánek). Pánkem byla nazývána i vada na koňské noze. Vyloučená není ani možnost, že jméno Pánek získal člověk, který žil v domě s vyobrazením Krista (nazývaný též Pán).

Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 2333 mužů a 2476 žen s příjmením Pánek/Pánková.

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* Statistiky Ministerstva vnitra:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx