Význam a původ příjmení

Dobrý den, rád bych vám poslal prosbu zdali by bylo možné, pokud by to šlo, zjistit původ příjmení Pakhoffer
Děkuji za jakoukoliv odpově´d

příjmení Pakhoffer není bohužel v našich publikacích o českých příjmeních vysvětleno. Pravděpodobně ovšem vzniklo spojením dvou slov. První část - tedy PAK, vznikla zkrácením staročeského osobního jména Pakoslav (paký = silný), popřípadě mohla být odvozena přímo od slova pak, tedy silný. Druhá část příjmení - tedy HOFFER, pochází z němčiny a znamená podruh, nájemce. (v knize "Naše příjmení" viz přijmení Pak a příjmení Hoffer).

Ke konci roku 2016 žili v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru „Naše jména“ pouze tři muži tři ženy s příjmením Pakhoffer/Pakhofferová. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. 6., aktualizované a podstatně rozšířené vydání. Praha: Academia, 2017. 917 stran. ISBN 978-80-200-2656-9.

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.) *  Naše jména: www.nasejmena.cz

Jazyk, lingvistika a literatura

18.01.2018 22:15