Význam a původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě význam a původ příjmení Mocová, Pechová, Šafarčíková a Vítková.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 

- příjmení Moc/Mocová pochází z německého výrazu Matz, což je domácká podoba osobního jména Mattias a Matthäus = Matěj a Matouš. Další možností je, že příjmení pochází z bavorského slova obecného významu Motz = skopec, -příjmení Pech/Pechová pochází z osobního jména Petr ( 1463 Petrus dictus  Pech), Pecha (1381 Petrus dictus Pecha) další možností  původu je z německé složeniny Pechhans = Honza smolař, -příjmení Šafarčíková pochází  z podstatného jména šafář = bezprostřední představený čeládky (staročeské sloveso šafovat = hospodařit), Šafařík = česká zdrobnělina, Šafárik/-ová = zdrobnělina na Moravě a na Slovensku, kde není české ř,

- příjmení Vítková pochází z osobního jména Vít, které má původ v latinském vitus = živoucí, veselý, apod. nebo z germánského  witu = lesní, anebo také snad ze zkr. slovanského osobního jména Vitomír, Vitoslav. Příjmení Vítek  je 77. nejčastější české příjmení.

 

Použité zdroje

D.Moldanová. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác , 2004

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.10.2017 13:08

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu