Vývoj veřejné správy v letech 1901-1918

Text dotazu

Jaké byly hlavní charakteristické rysy vývoje veřejné správy na území České republiky v devatenáctém století a v letech 1901-1918 ?
Jak se částečná demoktratizace projevovala v oblasti územní samosprávy ? Jak vyhledat literaturu k danému tématu.

Odpověď

K tematu vyvoje verejne spravy u nas v 19. stoleti a v letech 1901 - 1918 by Vam mohly nejvice pomoci nasledujici publikace:
1) nalezene v elektronickem katalogu Narodni knihovny CR - NKC, http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc

* Historie a současnost veřejné správy : Brno 27. května 1993, Masarykova univerzita v Brně : Sborník příspěvků z vědecké konference. Uspoř. Petr Průcha, Karel Schelle. Brno : Masarykova univerzita, 1993. 202 s. ISBN 80-210-0821-0.

* MATES, Pavel. Kapitoly z dějin a teorie veřejné správy. Praha : Vysoká škola ekonomická, Fakulta národohospodářská, 1999. 112 s. ISBN 80-7079-407-0.

* MATES, Pavel. Kapitoly z historie české veřejné správy v letech 1848-1989. Praha : Vysoká škola ekonomická, 1996. 66 s. ISBN 80-7079-846-7.

* SCHELLE, Karel. Organizace veřejné správy v letech 1848-1948. Brno : Masarykova univerzita, 1993. 495 s. ISBN 80-210-0792-3.

* SCHELLE, Karel. Úvod do studia dějin veřejné správy. Brno : Dočkal, 2001. 165 s. ISBN 80-238-8621-5.

* KOCÍCH, Miroslav. Vývoj veřejné správy v českých zemích do roku 1960 : studijní text pro posluchače oboru Veřejná správa a regionální politika.Opava : Slezská univerzita, 1997. 145 s. ISBN 80-85879-76-X.

* LACINA, Karel. Vývoj veřejné správy českého státu. Kunovice : Evropský polytechnický institut, 2005. 90 s. ISBN 80-7314-069-1.

2) nalezene v naskenovanych katalozich Narodni knihovny - Katif (v techto katalozich neni mozne vyhledavat pouze prohlizet jednotlive zaznamy),
http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx

* KELLNER, Ferdinand. O organisaci veřejné správy a vedení samosprávy. Praha : Dělnická akademie, [1922 (Lidová kniht.]).

- pro ziskani bibliografickeho zaznamu tohoto dokumentu postupujte takto: na strance (odkaz viz vyse) zvolte Generalni katalog I, pote skrin K - Kleš a pote zasuvku Kele - Keml, c. zaznamu 991.

* JOACHIM, Václav. Reforma správy veřejné a budoucnost samosprávy. Praha : Řivnáč, 1916. 110 s.

- opet zvolte Generalni katalog I, skrin Janak - Iž, zasuvku Inastr - Joannes C, c. zaznamu 985.

Pokud nejste ctenarem Narodni knihovny CR, je nutne si zaridit prukaz, abyste si mohl knihy objednat a prostudovat. Pro absencni vypujcku je nezbytne mit rocni prukaz, pro studium dokumentu ve studovnach staci povoleni do studoven. Vice informaci je k dispozici na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_jak_to_chodi.htm .
Pokud byste potreboval jeste dalsi dokumenty nebo podrobnejsi informace, muzete se obratit i na Knihovnu Pravnicke fakulty UK (http://knihovna.prf.cuni.cz/ ) nebo Ustav statu a prava AV CR (http://www.ilaw.cas.cz/).