Vývoj právního řádu ČSR v letech 1918-1948

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím poradit knižní
publikace, příspěvky ve sbornících, články v odborném tisku a odborné texty
k tématu "Vývoj právního řádu ČSR v letech 1918-1948. Moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,
dokumenty k vybraným tématům je užitečné hledat ve veřejně dostupných katalozích a databázích na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ . Pro vyhledávání můžete využít klíčová slova uvedená u níže citovaných dokumentů či svá vlastní, která mohou přesněji vystihovat hledanou oblast. K Vašemu tématu "Vývoj právního řádu ČSR v letech 1918-1948" by mohly být užitečné následující dokumenty:

Knihy:

* ADAMOVÁ, Karolina. Stručný nástin dějin státu a práva v českých zemích a na Slovensku: (Výtah z přednášek - vybrané otázky). 1. vyd. Plzeň: Západočeská univerzita, 1994. 67 s. ISBN 80-7082-142-6.

Klíčová slova: Slovensko * právní dějiny * právní řád * stát * státnost * státní moc * státní právo * státní správa * české země * Předmětová hesla:

právo státní - země české - stol. 9.-r. 1945 - skripta vysokošk

* MALÝ, Karel; SKŘEJPKOVÁ, Petra. České právo v minulosti. 1. vyd. Praha: Orac, 1995. 269 s., [32] s. fot. (některé barev.). ISBN 80-85903-01-6.

Klíčová slova: právní řád * právo * české země Předmětová hesla: právo - země české - stol. 11.-20. - monografie

* PODLAHA, Petr. Obnova právního řádu v poválečném Českolslovensku: právní, politické, sociální a hospodářské aspekty z pohledu prezidenta republiky Edvarda Beneše. V Praze: Univerzita Karlova, 2008. 2 sv. ( 373 s., s. 374-667). Práce posluchačů Právnické fakulty UK; č. 265.

Předmětová hesla: Beneš, Edvard, 1884-1948 * majetkové restituce * sociální revoluce * Benešovy dekrety * stranické systémy * právní dějiny -- Československo * právní řád -- Československo -- politické aspekty * právní řád -- Československo -- sociální aspekty

Forma a žánr: disertace Ve fondu: Právnická fakulta UK Praha

* SKŘEJPKOVÁ, Petra, ed.; SOUKUP, Ladislav, ed. Antologie české právní vědy: (2. polovina 19. století až 30. léta století 20.). 1. vyd. Praha: Univerzita Karlova, 1993. 302 s. ISBN 80-7066-697-8.

Klíčová slova: církevní právo * finanční právo * občanské právo * právní dějiny * správní právo * trestní právo * Československo * České země * česká právní věda * čeští právníci * římské právo * ústavní právo

* VOJÁČEK, Ladislav, SCHELLE, Karel a KNOLL, Vilém. České právní dějiny. 2., upr. vyd. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2010. 694 s. ISBN 978-80-7380-257-8.

Předmětová hesla: právní dějiny -- Česko -- 9.-20. stol.

* MALÝ, Karel a kol. Dějiny českého a československého práva do roku 1945. 4., přeprac. vyd., V nakl. Leges vyd. 1. Praha: Leges, 2010. 640 s. Student. ISBN 978-80-87212-39-4.

Předmětová hesla: právní dějiny -- Česko -- 9.-20. stol. * právní dějiny -- Československo * stát -- Česko -- 9.-20. stol.

* BROKLOVÁ, Eva. Československá demokracie: politický systém ČSR 1918-1938. Vyd. 1. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 1992. 168 s. Studie; sv. 2. ISBN 80-901059-6-3.

Klíčová slova: demokracie * politické strany * politický systém * Československo

* BROKLOVÁ, Eva et al. Československá ústava 1920: devadesát let poté: sborník textů. Vyd. 1. Praha: CEP - Centrum pro ekonomiku a politiku, 2010. 143 s. Ekonomika, právo, politika, ISSN 1213-3299; č. 83/2010. ISBN 978-80-86547-89-3.

Předmětové heslo: ústavní právo -- Československo -- 1918-1921

Bibliografické záznamy knih spolu s informacemi, ve které knihovně se nachází, naleznete v Souborném katalogu ČR na adrese https://aleph.nkp.cz/cze/skc. Zde také můžete vyhledat další knihy (případně v online katalogu NK ČR, jste-li naší uživatelkou) buď pomocí klíčových slov u jednotl. uvedených titulů nebo jejich kombinací se specifickými termíny, které Vy spíše preferujete - např. z konkrétních právních oblastí - trestné, občanské právo, atd.

Příklady článků nalezených v bázi ANL - články v českých časopisech, novinách a sbornících (taktéž dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/cze/anl, báze nabízí vybrané články (tedy není zde 100% pokrytí produkce) z českých periodik od r. 1991):

* SKŘEJPKOVÁ, Petra. Pokusy o překonávání právního dualismu v meziválečném Československu: kodifikace občanského a obchodního práva. Právo a podnikání, 2002, 11(2), 2-6. ISSN 1211-1120.

Klíčová slova: soukromé právo * unifikace práva * sjednocování občanského práva * sjednocování obchodního práva * Česko.

* GONĚC, Vladimír. Ústavněprávní problémy meziválečného Československa a právnická fakulta německé univerzity v Praze: Franz Adler. Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity. C 45, Řada historická, 1999, 1998, 157-190. ISBN 80-210-2107-1.

Klíčová slova: ústavní právo * Československo * německá univerzita Praha * vztahy

* ŽIDLICKÁ, Michaela. Základní rysy vývoje konstitucionalismu v Československu v létech 1918-1993. Časopis pro právní vědu a praxi, 1995, 3(3), 191-199. ISSN 1210-9126.

Resumé: Poloha českých zemí mezi západní a východní Evropou. Historický exkurz od Přemyslovců po vytvoření nezávislého státu v roce 1918. Prozatimní ústava a Ústava ČSR z roku 1920. Parlamentní demokracie a hlavní články Ústavy. Tzv. Mnichovská dohoda a likvidace Československa. Ústavní dekrety za tzv. Protektorátu. Ústavní dekret prezidenta exilové vlády dr. Beneše.

Ústava z roku 1945 a kontinuita s první republikou. Dvě koncepce pro novou ústavnost. Ústavy po roce 1948 a jejich negativa. Obnovení politického pluralismu po listopadu 1989 a nová ústava ČR po 1.1.1993.

Zajímavé internetové odkazy:

https://www.vlada.cz/en/urad-vlady/historie/obdobi-prvni-republiky-1918-1938-50549/

* ASPI - licencovaná databáze právních informací, která mimo jiné obsahuje:

předpisy české a slovenské Sbírky zákonů, Sbírky mezinárodních smluv, Sbírky zákonů a nařízení ČSR, kompletně plnotextově od roku 1918, právní předpisy vydané samosprávnými celky - kraji, předpisy ministerstev a ústředních orgánů, nálezy Ústavního soudu publikované ve Sbírce zákonů, předpisy vydané před rokem 1918 (tzn. včetně zákonů bývalého Rakouska-Uherska); databáze je také přístupná v NK ČR (viz info https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/prehled-lic-zdroju/#aspi), pokud jste studentkou VŠ právnického zaměření, měla by být databáze přístupná i ve vaší knihovně.

https://is.muni.cz/th/61027/pravf_m/Diplomova_prace.pdf

* http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Astavn%C3%AD_v%C3%BDvoj_v_%C4%8Cesku

* http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/  - sbírka zákonů vydaných od r. 1945

Doufáme, že Vám tyto zdroje budou k Vaší práci stačit, výše uvedené dokumenty jsou pouze výběrové, služba Ptejte se knihovny neposkytuje rešerše (viz Pravidla služby na adrese https://www.ptejteseknihovny.cz/o-sluzbe/pravidla, informace o poskytování rešerší v NK ČR na adrese https://www.nkp.cz/sluzby/reserse). Z tohoto důvodu neprocházíme všechny zdroje. Pokud byste měla zájem např. o články vydané v letech 1953 - 1990, ty je možné vyhledat v klasické tištěné bibliografii:

Články v českých časopisech 1953 - 1990, která je pro registrované uživatele dostupná v Referenčním centru NK ČR (informace o studovně na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm ) - tj. uživatelé mohou bibliografii prohledat sami, obdobně poté kartotéka Retrospektivní článkové bibliografie 1945-1952.