Vývoj národního vědomí na Moravě a ve Slezsku

Text dotazu

Na portálu www.morava.nu v rámci prosazování ideje
moravské národnosti uvádějí, že do 60.let 19.století se na Moravě téměř
nikdo nehlásil k české národnosti. Lze toto tvrzení nějak ověřit (či
vyvrátit)? V té souvislosti mě zajímá vývoj národního vědomí na Moravě
všeobecně, jestli lze nalézt údaje, k jakým národnostem se obyvatelé v
různých dobách hlásili. Obdobné údaje uvítám v případě Slezska.
Předem děkuji za informace.

Odpověď

Dobry den,

v knize Moravane nebo Cesi? je mimo jine uvedeno, ze 60.leta 19.stoleti byla klicova ve vyvoji narodniho vedomi na Morave, nebot behem nich doslo k zasadnimu priklonu ceske Moravy k ceskemu narodnimu vedomi.

* REPA, Milan. Moravane nebo Cesi? : vyvoj ceskeho narodniho vedomi na Morave v 19. stoleti. Brno : Doplnek, 2001. 221 s. ISBN 80-7239-084-8.

Krome vyse uvedene publikace je vyvoj narodniho vedomi na Morave popsan velmi podrobne v nasledujicich pracech:
* Morava a ceske narodni vedomi od stredoveku po dnesek. Brno : Matice moravska, 2001. 234 s. ISBN 80-86488-01-2.
* MEZNIK, Jaroslav. Dejiny narodu ceskeho v Morave : narys vyvoje narodniho vedomi na Morave do poloviny 19.stoleti. Cesky casopis historicky. 1990, roc. 88, c. 1-2, s. 34-62.
* MALIR, Jiri. Morava na predelu : k formovani narodniho vedomi na Morava v letech 1848-1871. Casopis Matice moravske. 1990, roc. 59, c. 2, s. 345-363.
Soucasti textu jsou odkazy na dalsi odborne prace.
* PERNES, Jiri. Pod moravskou orlici aneb dejiny moravanstvi. Brno :
Barrister & Principal, 1996. 285 s. ISBN 80-85947-12-9.

soucasny stav
* PROKOP, Radim. Identita moravske a slezske narodnosti v podminkach Ceske republiky se nepotvrdila. In Otazky narodni identity - determinanty a subjektivni vnimani v podminkach soucasne multietnicke spolecnosti. Opava :
Slezsky ustav Slezskeho zemskeho muzea v Opave ; Praha : Dokumentacni a informacni stredisko Rady Evropy pri Evropskem informacnim stredisku UK v Praze, 2001, s. 182-193. ISBN 80-86224-27-9.

obecneji
* KORALKA, Jiri. Cesi v habsburske rici a v Evrope 1815-1914. Praha : Argo, 1996. 354 s. ISBN 80-7203-022-1.
* SEKERA, Vaclav. Nejstarsi data o narodnosti v nasich zemich. Demografie.
1981, roc. 23,c. 3, s. 193-206.
* MACEK, Josef. Jagellonsky vek v ceskych zemich (1471-1526). 4, Venkovsky lid. Narodnostni otazka. Praha : Academia, 1999. s. 169-215. ISBN 80-200-0699-0.

Bohuzel se nam nepodarilo nalezt podrobnejsi informace o narodnostnim vyvoji ve Slezsku, nize uvedene publikace obsahuji spise udaje z 20. stoleti. V tomto pripade bychom Vam doporucili obratit se na specializovana pracoviste, napr. Ustav pro regionalni studia Ostravske univerzity
(http://urs.osu.cz/index.php?kategorie=199) nebo Historicke pracovistge Slezskeho zemskeho muzea (http://www.szmo.cz/).

Slezsko
* MAZUR, Arnost. Narodnostni vyvoj na uzemi CSSR se zvlastnim zamerenim na Slezsko a ostravskou prumyslovou oblast : vyberova bibliografie. Sv. 1.
Ostrava : Profil, 1969. s. 119-285.
* PERICH, Leopold. Slezsko : prehled narodnostniho vyvoje. Praha : Vysehrad, 1945. 170 s.
* SIWEK, Tadeusz; KANOK, Jaromir. Vedomi slezske narodni identity v mentalni mape. Ostrava : Ostravska univerzita, Filozoficka fakulta, 2000. 97 s. ISBN 80-7042-576-8.
* SIWEK, Tadeusz. Cesko-polska etnicka hranice. Ostrava : Ostravska univerzita, Filozoficka fakulta, 1996. 94 s. ISBN 80-7042-457-2.
* GROBELNY, Andelin. Slezsko v obdobi narodnich taboru v letech 1868-1871.
Ostrava : Krajske nakladatelstvi v Ostrave, 1962. 245 s.
- okrajove
* Encyklopedie Slezska. Ostrava : Ostravska univerzita, 2000. s. 97-98. ISBN 80-7042-561-X.
- slovnikove heslo