vývoj literatury pro děti

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaké publikace pojednávají o vývoji lit. pro děti a mládež? Vím, že takový vývoj je v Dějinách české lit. od Janouška (4 dílyú a ve slívníku autorů lit. pro děti a mládež. Dál nevím, kde hledat.
Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za zdržení v odpovědi – zodpovězení Vašeho dotazu pro nás bylo z provozních důvodů časově náročnější. Existuje několik publikací pojednávajících o vývoji literatury pro děti a mládež, např.:

Janáčková, B.: Přehled vývoje literatury pro děti a mládež. Ústí nad Labem : Univerzita Jana Evangelisty Purkyně : Filozofická fakulta, 2009.

Čeňková, J. a kol.: Vývoj literatury pro děti a mládež a její žánrové struktury. Praha : portál, 2006.

Šubrtová, M.: Kapitoly ze světové literatury pro děti a mládež. Brno : CERM, 1998.

Urbanová, S.: Meandry a metamorfózy dětské literatury. Olomouc : Votobia, 2003.

Genčiová, M.: Literatura pro děti a mládež ve srovnávacím žánrovém pohledu. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1984.

Rosová, M.: Úvod do studia literatury pro děti a mládež. Ostrava : Ostravská univerzita : Pedagogická fakulta, 2002.

Chmelíková, V.: Světová literatura pro děti a mládež. Plzeň : Západočeská univerzita, 1998.

Pomocné by Vám mohly být i následující knihy:

Balázsová, A. a kol.: Literatura pro děti a mládež na začátku tisíciletí : Kontexty, problémy, trendy. Praha : Obec spisovatelů, 2009.

Janáčková, B.: Literatura pro děti a mládež pro kombinované studium. Ústí nad Labem : Univerzita Jana Evangelisty Purkyně : Filozofická fakulta, 1999.

Urbanová, S.: Metamorfózy dětské literatury : Přehled české literatury pro děti od roku 1945 po současnost. Olomouc : Votobia, 1999.

Urbanová, S. – Rosová, M.: Žánry, osobnosti, díla : (Historický vývoj žánrů české literatury pro mládež – antologie). Ostrava : Ostravská univerzita : Filozofická fakulta, 2005.

Proměny literatury pro mládež – vstup do nového tisíciletí : Sborník konference konané dne 19. dubna 2000. Brno : Katedra české literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, 2000.

Řeřichová, V. – Sladová, J. – Váňová, K. – Homolová, K.: Literatura pro děti a mládež anglicky mluvících zemí. Olomouc : Hanex, 2008.

Chaloupka, O. a kol.: Čeští spisovatelé literatury pro děti a mládež. Praha : Albatros, 1985.

Nezkusil, V.: Studie z poetiky literatury pro děti a mládež. Praha : Albatros, 1983.

Šmahelová, H.: Počátky kritického myšlení o dětské literatuře. Praha : Univerzita Karlova : Filozofická fakulta, 1999.

Cesty současné literatury pro děti a mládež : Dotyky, kontexty, literatura pro mládež a didaktika. Slavkov u Brna : Bedřich Maleček BM Typo, 2006.

Poláček, J. (ed.): Cesty současné literatury pro děti a mládež: tradičnost a inovace. Slavkov u Brna : Bedřich Maleček BM Typo, 2003.

Prověřený zdroj:

Elektronický katalog Národní knihovny ČR – http://aleph.nkp.cz/cze/nkc