vývoj české syntaxe

Text dotazu

Dobrý den, zajímám se o vývoj české syntaxe v první třetině 20. století a tím, jak byl zachycen časopisem Naše řeč. Potřebovala bych poradit se sekundární literaturou k tomuto tématu. Děkuji.

Odpověď

Dobry den,

pokud potrebujete clanky o vyvoji ceske syntaxe z casopisu Nase rec, bylo by treba, abyste si casopis prolistovala. Sluzbu, pri ktere bychom Vam prochazeli jednotliva cisla casopisu, neprovadime. Navic se domnivame, ze material nejspis potrebujete k Vasi diplomove nebo podobne praci a hledani sekundarni literatury je soucasti takove prace.
(Ve fondu NK CR je Nase rec na několika signaturach, pujcuje se prezencne do studovny uzivatelum s platnym ctenarskym prukazem NK CR. Od 24.7. do 6.8.06 je ale cela knihovna pro verejnost uzavrena.) Ve volne pristupnem elektronickem katalogu NKC nebo v clankove databazi ANL na www.nkp.cz jsou nektere bibliograficke záznamy knih/clanku, ktere by mohly obsahovat Vami hledane informace nebo aspon odkazy na ne, napr.:
K vývoji české syntaxe (ve vědeckéch textech z poslední čtvrtiny 19. století). Praha: Karolinum, 1994. 149 s. ISBN 80-7066-844-X.

Studie z vývoje novočeské syntaxe (konjunkce, pronominalizace). Praha: Karolinum, 2005. 139 s. ISBN 80-246-0858-8.

Machackova, Eva
K vyvoji ceske syntaxe / Eva Machackova
Nase rec, Roc. 73, c. 5 (1990), s. 254-255.

Kraus, Jiri, 1935-
Text ocima ceskeho syntaktika / Aut. rec. Jiri Kraus.
Nase rec, ISSN 0027-8203 Roc. 78, c. 5 (1995), s. 248-250.

Doporucovala bych Vam obratit se i na Ustav pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=knihovna, pripadne si sama projit jimi nabizene zdroje.